30 grundskoler skal få flere elever til at vælge vand
30 grundskoler skal deltage i en udvidet indsats for børn og unges drikkevaner. Vandposter, elevinddragelse og lokale aktiviteter skal gøre vand til en mere naturlig del af hverdagen.
Koldt drikkevand skal være lettere at få fat i, og eleverne skal inddrages i arbejdet med at ændre drikkevaner.
Det er en del af indsatsen, når Partnerskab for vand de kommende år skal samarbejde med 30 grundskoler, otte FGU-skoler og seks afdelinger på erhvervsuddannelser.
Center for Sundt Liv og Trivsel har bevilget 35 mio. kr. til at udvide partnerskabets arbejde. Indsatsen er rettet mod børn og unge mellem 12 og 20 år og omfatter ti kommuner.
Vandposter skal følges af aktiviteter
Der skal etableres vandposter på skoler og andre steder i de ti kommuner.
De skal kombineres med aktiviteter og inddragelse af børn og unge, så adgangen til vand bliver koblet til arbejdet med hverdagens vaner.
Samtidig skal kommunale nøglepersoner klædes på til at udvikle lokale indsatser og sikre, at arbejdet fortsætter på blandt andet grundskolerne.
Partnerskabet vil desuden samle skoler, kommuner, vandværker og civilsamfund om en årlig vandets dag med aktiviteter om vand og drikkevaner.
Rammerne skal understøtte valget af vand
Ifølge Center for Sundt Liv og Trivsel drikker tre ud af fire børn og unge i Danmark mere sodavand, saftevand og energidrik end anbefalet.
Det var baggrunden for, at centret tog initiativ til Partnerskab for vand i 2024.
Partnerskabet samler seks organisationer og ti kommuner.
Arbejdet handler både om adgang til vand og om de vaner og normer, der påvirker børn og unges valg af drikkevarer.
- Vand skal være det oplagte valg, når børn og unge er tørstige.
- Det kræver, at vi ser på mere end den enkeltes valg og arbejder med de steder og situationer, hvor drikkevanerne bliver skabt, siger Jonas Egebart, direktør i Sundhedsstyrelsen og forperson for bestyrelsen i Center for Sundt Liv og Trivsel.
Materialer og erfaringer skal deles med flere skoler
Metoder, undervisningsmaterialer og konkrete eksempler fra indsatsen skal samles og gøres tilgængelige for skoler og kommuner i resten af landet.
Målet er, at 100 grundskoler og 30 kommuner i 2030 har arbejdet med elementer fra initiativet. Målet omfatter også 35 FGU- og 25 EUD-afdelinger.
Der etableres desuden en national alliance med navnet »Gør vand til en vane«. Her skal organisationer og myndigheder arbejde sammen om børn og unges drikkevaner og de rammer, der påvirker dem.
- rh