
De billigste skolerejser er langt fra altid bedst
Det er vigtigt, at være opmærksom på, at der ofte er meget begrænset fleksibilitet på de billigste billetter, fremhæver Alfa Travel
Man kan godt finde billige skolerejser på nettet, men så skal man være indstillet på at gå lidt på kompromis med især fleksibilitet.
– Når skolerejsen skal bookes, kan det være fristende at gå på netsurfing og at planlægge turen alene ud fra laveste pris på rejse og ophold. En skolerejse er en sammensat størrelse, og beslutningen om hvordan rejsen skal sammensættes bør baseres på mange andre faktorer end prisen alene. En billig rejse kan vise sig at blive dyr i den sidste ende, hvis uheldet er ude, siger Jeanette S. Christensen fra Alfa Travel.
Rådgivning om rejsedokumenter
Der stilles stadig flere og mere specifikke krav til, hvilke rejsedokumenter der kræves i forbindelse med udenlandsrejse. I nogle lande er der specielle krav til f.eks. passets gyldighed og krav om visum for både danskere og deltagere med udenlandsk statsborgerskab.
– For nyligt er der endvidere kommet nye og strammere regler for mindreårige, der rejser til udlandet med andre end deres forældre. I flere europæiske lande kræves det, at forældrene forud for rejsen udarbejder en samtykkeerklæring. Reglerne omkring samtykke varierer meget fra land til land, men er vigtige – specielt for skolerejser. Det er rejsebureauets pligt at oplyse grupperne om specielle krav til dokumentation. I værste tilfælde kan manglende rejsedokumenter betyde, at gruppen bliver nægtet indrejse, påpeger Jeanette S. Christensen. Hun tilføjer, at rejsebureauet også kan rådgive omkring forsikringer i forbindelse med rejsen.
Økonomi og risici
Nogle gange kan det være billigere at booke skolerejsen på nettet. Det er dog vigtigt at være opmærksom på, at der ofte er meget begrænset fleksibilitet på de billigste billetter. Der kræves ofte fuld forudbetaling for både hotel og transport. Når man booker hos et rejsebureau, afregnes turen i rater, så helt frem til ca. to måneder før afrejse hæfter rejsedeltagerne alene for det indbetalte depositum, forklarer Alfa Travel.
– Selv om det er en udbredt opfattelse, at det altid er billigere at ”gøre-det-selv” på nettet, så konkluderer Forbrugerrådet Tænk faktisk i en ny undersøgelse, at det i tre ud af fire tilfælde er billigere at bestille pakkerejsen gennem et rejsebureau, end det er at lave en ”gør-det-selv”-løsning, siger Jeanette S. Christensen og tilføjer:
– En stor del af danskerne vælger allerede at booke hos et rejsebureau, og en væsentlig årsag til dette er også sikkerheden i at have et rejsebureau i ryggen. Når rejsen bookes hos et rejsebureau, er rejsen dækket efter reglerne om pakkerejseloven, og alle danske rejsebureauer er registreret i Rejsegarantifonden, siger Jeanette S. Christensen.
Tid er penge
Jeanette S. Christensen argumenterer, at med et erfarent rejsebureau i ryggen får man en planlægningsproces, som er sat i system, og som er effektiv.
– Det er ikke dig, der skal holde øje med deadlines og alle de formelle krav omkring rejsen. Et rejsebureau med erfarne og dygtige rejsekonsulenter vil endvidere give dig adgang til uvurderlig information og gode råd, som bringer dig lettere gennem planlægningen og giver bedre rejseoplevelser.
– I planlægningen af rejsens program er sparringen og de gode råd også guld værd. Et erfarent rejsebureau vil kunne bidrage med faste programmer og kontakter, som vil spare dig tid, så du kan koncentrere dig om dine opgaver i klassen, siger Jeanette S. Christensen.
Når uheldet er ude
Når det utænkelige sker, er det også væsentligt at have et rejsebureau i ryggen, fremhæver Jeanette S. Christensen.
– Uanset om der er tale om en flyaflysning på grund af dårligt flyvevejr, hotellet er vandskadet, eller der opstår andre mangler på rejsen, så er det rejsebureauets ansvar at holde jer skadeløse. Det kan være en bekostelig affære at stå med 30 ubrugelige flybilletter, og man selv skal sørge for at købe erstatningsbilletter.
– Rejsebureauet har nogle helt andre værktøjer og kontakter i forbindelse med f.eks. aflysning og kan sikre jer, at I ikke bare bliver overladt til selv at finde en alternativ løsning, siger Jeanette S. Christensen og tilføjer:
– I tilfælde af, at I skulle få brug for hjælp, har rejsebureauet pligt til at drage omsorg for gruppen samt fungere som backup ved uheld af enhver art på rejsemålet – de bedste grupperejsebureauer har 24-timers vagttelefon.
Sidste gode råd:
– De fleste rejsebureauer tilbyder at udarbejde et gratis og uforpligtende tilbud på skolerejsen. Det vil næsten være dumt ikke at få en second opinion. Vi er en af de største udbydere af skolerejser, og vi laver meget gerne tilbud på enhver rejse, siger Jeanette S. Christensen.
Specialist
Alfa Travel er specialist i grupperejser for skoler og har hvert år mere end 30.000 gæster. Hele 17 erfarne medarbejdere står bag planlægningen af rejserne. Se mere på www.alfatravel.dk