Folkeskolen får flere penge – men hvad sker der ude i klasserne?Formand for Danmarks Lærerforening Gordon Ørskov Madsen Foto: Kristian Brasen

Folkeskolen får flere penge – men hvad sker der ude i klasserne?

Efter ti ugers forhandlinger har den nye regering præsenteret sit regeringsgrundlag – og folkeskolen står helt centralt med massive investeringer og ambitiøse reformplaner.

Den nye regering er klar med sin politiske køreplan for den kommende periode, og det efterlader landets lærere med fornyet optimisme.

Med samlede investeringer på hele fem milliarder kroner årligt til børn og unge, en ny finansieringsmodel for folkeskolerne og et partnerskab målrettet rekruttering og fastholdelse af uddannede lærere markerer regeringsgrundlaget et markant løft til en sektor, der har kæmpet med voksende udfordringer.

En skole i krise
Billedet af den danske folkeskole er de seneste år blevet stadig mere bekymrende.

Antallet af elever med særlige behov er eksploderet, det faglige niveau er faldet markant, og stadig flere børn og unge mistrives.

I dag består hver ottende elev ikke folkeskolens afgangsprøve – et tal, der understreger alvoren i situationen.

Hertil kommer en tiltagende lærermangel.

Knap 20 procent af dem, der i dag underviser i folkeskolen, har ikke en egentlig læreruddannelse, og stadig færre uddannede lærere vælger folkeskolen til.

- Folkeskolen står over for nogle store og meget alvorlige udfordringer – alt for mange består ikke dansk og matematik, og samtidig er antallet af elever med særlige behov eksploderet.

- Lærerne knokler for at løfte alle elever, men vi har ganske enkelt behov for at styrke folkeskolen markant, siger Gordon Ørskov Madsen, formand for Danmarks Lærerforening.

Begejstret lærerformand
Regeringens ambitioner bliver modtaget med åbne arme hos Danmarks Lærerforening.

Formand Gordon Ørskov Madsen lægger ikke skjul på, at han er begejstret for den retning, regeringen har valgt at sætte for folkeskolen.

- Vi taler her om investeringer i en størrelsesorden, der vil gøre en afgørende forskel for vores folkeskole og for lærernes muligheder for at kunne lykkes med at løfte alle elever. Det er den helt rigtige vej for folkeskolen, siger han.

Ifølge Ørskov Madsen har lærerne ventet på netop disse signaler, og han understreger, at foreningen er klar til at omsætte regeringens intentioner til konkret virkelighed i landets klasselokaler.

- Derfor er jeg meget begejstret for den nye regerings ambitioner for folkeskolen.

- Det her er noget, lærerne har efterspurgt længe, og vi står i Danmarks Lærerforening klar til at fortsætte samarbejdet og få indsatserne gjort til virkelighed ude i klasselokalerne, siger han.

Ny finansieringsmodel skal sikre lighed
Et af de centrale elementer i regeringsgrundlaget er udviklingen af en ny finansieringsmodel, der skal sikre folkeskolernes økonomi i hele landet.

Modellen skal angiveligt modvirke den skævhed, der i dag præger skolernes økonomi på tværs af kommunegrænser, og sikre, at ressourcerne følger behovet.

Med partnerskabet om flere uddannede lærere rettes der desuden direkte op på en af de mest presserende udfordringer: at gøre folkeskolen til et attraktivt sted at arbejde og dermed trække flere kvalificerede undervisere til.

Regeringen har nu lagt ambitionerne frem – og det er klart, at lærerne og folkeskolen holder dem ved ord.

- rh


4/6 2026