
Skolebiblioteker vender tilbage: Minister foreslår navneskift
Børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye ønsker at genindføre den velkendte betegnelse "skolebibliotek" i stedet for det nuværende "pædagogisk læringscenter" (PLC) på landets folkeskoler.
Ministeren mener, at den nuværende betegnelse er unødigt kompliceret og fremmedgørende.
- Hvor mange elever og forældre ved overhovedet, hvad et pædagogisk læringscenter er for noget?Og helt uforståeligt bliver det, når det forkortes PLC, udtaler Tesfaye og tilføjer:
- Det har en selvstændig værdi at undgå elitære og indforståede begreber og gøre det muligt for enhver at deltage i samtalen om skolens hverdag.
Selvom navnet ændres, vil funktionerne forblive de samme.
Skolebiblioteket skal fortsat samarbejde med folkebiblioteket, stille undervisningsmidler til rådighed og yde vejledning i brugen af disse materialer, herunder også bøger til elevernes fritidslæsning.
Ud over navneændringen foreslår ministeren også at afskaffe den separate bekendtgørelse for de pædagogiske læringscentre.
I stedet skal skolebibliotekernes centrale funktioner og opgaver skrives direkte ind i folkeskoleloven.
Et lovforslag om navneændringen forventes sendt i offentlig høring inden for kort tid og fremsat i Folketingets åbningsuge i oktober.
Mange kommuner og skoler bruger i øvrigt allerede betegnelsen "skolebibliotek" i daglig tale, hvilket understreger, at det gamle navn aldrig helt er gået af brug.
-rh